Sauna

Sauna fińska zwana inaczej sauną suchą.

 

W budynku pensjonatu w pomieszczeniu z wanną spa znajduje się sauna fińska przeznaczona  Sauna przeznaczona dla 4-5 osób.Sauna sucha zbudowana jest z drewna  świerku skandynawskiego. Przedmiotem grzewczym jest piec  elektryczny z wyłożonym kamieniami, które podczas seansów parowych zostają polewane wodą.

Powietrze w pomieszczeniu sauny rozgrzewa się do temperatury nawet 95°C. Według badań seans w saunie suchej ma dobry wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Przebywając w saunie ciepło otwiera pory i oczyszcza je z zanieczyszczeń, wyrównuje temperaturę skóry, pozwalając zarazem na utrzymanie naszej skóry czystej i pięknej. Również po wysiłku  wskazany jest seans  w saunie. Para w saunie korzystnie jonizuje powietrze, uwalniając nas  od zmęczenia, nerwowości czy niepokoju. Przebywanie w saunie  zmiękcza skórę, niweluje bóle mięśni i stawów, ułatwia  oddychanie, obniża wysokie ciśnienie krwi. 

Pamiętajmy, że w  saunie możemy przebywać od 8–15 min. Na ścianie naszej sauny znajduje się klepsydra odmierzająca kwadrans. Osoby, które pierwszy raz korzystają z sauny fińskiej powinny zajmować miejsca na najniższym poziomie. Pod koniec seansu zaleca się polanie gorących kamieni wodą z wiaderka , które jest również na wyposażeniu ww. sauny. Po polaniu kamieni wodą  wyzwala się para, która jeszcze bardziej rozgrzewa  ciało. Kiedy poczują Państwo, że dłużej już nie wytrzymają w saunie, należy z niej wyjść. Po seansie w saunie należy wziąć chłodny prysznic, osuszyć się i odpocząć.  Po każdym seansie należy pamiętać o uzupełnieniu płynów. Około litra wody mineralnej lub soku.