Dąbki - małe nadmorskie uzdrowisko nad morzem.

Jedną z najbardziej znanych małych nadmorskich miejscowości letniskowych Środkowej części Pomorza są DĄBKI, położone 4 km na zachód od Darłowa.
Wieś ta łączy się z leżącymi już na mierzei Dąbkowicami i leży u nasady mierzei oddzielającej rozległe i płytkie Jezioro Bukowo od morza. Ani Dąbki, ani DĄBKOWICE nie posiadają już zabytkowych budynków.
W XIII wieku książę świętopełek podarował teren dzisiejszej osady Dąbki we władanie cystersom. Dokładna data powstania miejscowości nie jest znana, pierwszy raz jest wymieniona pod koniec XV w. w związku ze sporami granicznymi miedzy Darłowem i opactwem w Bukowie Morskim. Mieszkańcy wsi nie posiadali gruntów nadających się do uprawy, dlatego placili czynsz dzierżawny za możliwość połowu ryb w jeziorze Bukowo. Zgodnie z listą podatkową z 1666 roku w Dąbkach mieszkał wójt, rybacy oraz jeden tkacz sieci rybackich. Wszyscy rybacy łowili ryby w jeziorze Bukowo. Pod koniec XIX wieku Dąbki liczyły już 260 mieszkańców. Niegdyś prawie wszystkie domostwa wykonane były z gliny i drewna. Od wielu lat Dąbki, dawna wioska rybacka położona na Ziemi Darłowskiej, odwiedzane są przez turystów, którzy korzystają z bezcennych skarbów tej miejscowości. Właśnie tu, w miejscowości Dąbki, wybudowano całoroczne ośrodki wczasowe i sanatoria, gdzie leczone są główne choroby górnych i dolnych dróg oddechowych oraz organizowane są wczasy.Ziemia Dąbkowska służy korzystnym mikroklimatem, charakteryzującym się dużym nasłonecznieniem i wilgotnym powietrzem. Rozległe obszary leśne i brak przemysłu w promieniu kilkudziesięciu kilometrów dają gwarancję czystego powietrza. I to właśnie spowodowało, że miejscowości Dąbki został nadany w ubiegłym roku status uzdrowiska. Wyjątkowo zdrowe powietrze to nie wszystko.Dzięki korzystnym prądom morskim przybrzeżne wody Bałtyku również są czyste, a plaża i kąpielisko w Dąbkach nigdy nie były zamknięte.Na miłośników wodnych uciech w uzdrowisku Dąbki Zdrój czekają dwa rozległe jeziora,Bukowo i Kopań, oraz dwie rzeki - Wieprza i Grabowa.Nad jeziorem czekają kajaki, łodzie i rowery wodne. Niewątpliwą atrakcją sezonu są także zawody "Puchar Polski" w windsurrfingu rozgrywane na wodach Bałtyku oraz wspaniałe ranczo Mustafa w pobliskim Bobolinie .Proponujemy przepiękne krajobrazowo wycieczki na wschód i zachód czerwonym szlakiem turystycznym. Dla turystów rowerowych, zmotoryzowanych oraz uprawiających jogging również nie zabraknie tu interesujących tras. Jeśli lubicie Państwo spacery, do dyspozycji macie piękną aleję spacerowo - jogingową o długości 7 km położoną pomiędzy jeziorem a morzem. Aleja ta doprowadzi Was do miejsca, w którym jezioro łączy się z morzem.Dodatkową atrakcją jest zbudowany w oddalonym o 6 km Darłowie wspaniały Zamek Książąt Pomorskich

Polecamy

Zobacz

Galeria zdjęć

Miniaturka Miniaturka Miniaturka Miniaturka
Dołącz do nas na facebook.com